Београд Грађевина Саопштењe

Београд на води одузео шансу српским архитектима

Магазин ОКО, РТС, 6. април. 2015. године

Гости градоначелник Синиша Мали, Драгољуб Бакић, члан Академије архитектуре Србије и Милутин Мркоњић, бивши министар грађевине

Погледајте жучну расправу о оправданости изградње пројекта „Београд на води“ у којој градоначелник Синиша Мали посредно открива да инвеститора очекује зарада на десетине милиона евра. Зараду ће, подсећамо, имати страни инвеститор који је бесплатно добио најскупљу и највреднију земљу у Београду, чувану 70 година Генералним урбанистичким планом.
Акценти из емисије:

Архитекта Бакић:

  • Поздрављамо инвестицију од 3,5 милијарди, али само да се поштује интерес грађана и јавни интерес и да се ради по закону. Не подржавамо овакав пројекат, на оваквој локацији. После моста Земун Борча на левој обали Дунава отворене су могућности да се овакав пројекат релаксирано изведе, без проблема и без ограничења спратности.
  • Пројектом се укида одредница Генералног урбанистичког плана, који је у континуитету од 1950. године, чувао савско приобаље, велике цивилизацијске вредности, које припада свим грађанима. ГУП јасно одређује: нема становања и нема аутомобила на том простору. То се чува 70 година и ми смо за то да се то чува. То се чува 70 година и неко дође и преко ноћи промени.
  • Шта је Београд скривио да му дође неки инвеститор који нема етички код?
  • На обале треба да сиђу грађани, а не облакодери.
  • Не знамо ко је урадио макету. Стотине младих архитеката у Београду данас би боље урадило. Зашто се не да шанса српским младим архитектима?

Градоначелник Мали:

  • План посебне намене за Београд на води радили су заједно Завод за урбанизам града Београда, најеминентнија институција у овом тренутку, и РТКЛ, који је трећа највећа у свету која се бави овим.
  • Стално се ствара нека фама око тога да треба да се уради конкурс, а у стварисамо да се замажу очи јавности. Треба да отворимо карте и кажемо зашто критике „Београда на води“. Је л разлог што ако се деси „Београд на води“ неће Мирослав Мишковић да направи своју Луку Београд, неће Мирослав Мишковић да заради десетине милиона евра од тога, него ће користи имати грађани Србије.
  • Је ли проблем што ће неки Вучић и неки Мали да реализују пројекат, а не ДС и неки Мирослав Мишковић?

Саша Радуловић

Рођен 1965. године. Одрастао у Сарајеву где завршио основну и средњу школу и Електротехнички факултет 1989. године, смер аутоматика и електроника. Након дипломирања добио је посао у Сименсу у Немачкој где је радио на нуклеарним електранама. Каријеру је 1993. наставио у Канади и САД где је био је активни учесник бума Силицијумске долине. У Србију се вратио 2005. године.

Са Верицом Бараћ и Мирославом Миленовић борио се против корупције и радио на случајевима 24 пљачкашке приватизације. Био је финансијски експерт тужилаштва за стечај и берзу, држао тренинге за тужиоце и полицијске инспекторе за привредни криминал. Пет месеци био је министар привреде у Влади Србије и за то време спречио пљачку браћеВучић, Синише Малог, Млађана Динкића, који су наставили тамо где је Тадићева власт стала.

Уверио се да је Александар Вучић центар корупције, изашао из Владе и са сарадницима основао покрет “Доста је било” чији је циљ да победи и уведе систем, правну државу јаких институција и слободних медија, заустави партијско запошљавање, уведе транспарентност и чисте рачуне.

Саша Радуловић је доказано највећи борац против режима Александра Вучића и партократије која убија Србију. Ако Александар Вучић некога не сме да погледа у очи, онда је то Саша Радуловић. Спречио га је у пљачки тада, спречиће га у пљачки и сада.

Коментари

Кликни овде да поставиш коментар

  • E moj mali,bas si ti mali.ovde se ocigledno ne postuje struka,a i kako ce kad su u manjini,profesorima lekarima cemo da smanjujemo plate,ali cemo da povecavamo za politicke partije i ovakve likove.nema nama spasa,prosto su ti ljudi u vecini.svako dobro svima kako god

  • Naucili su sta znaci talking points. I naucili su da ih kreiraju i koriste. Ali bar bi mogli da koriste digitron ako vec ne umeju internet. 5000 radnika puta 800 evra bruto je 4 miliona evra a ne 40 miliona evra. Ako se uzme da su nameti 60% na plate to znaci 320 evra po zaposlenom. Ima da se obogatimo fizikalnim radom i da zivimo ko kraljevi i novokupljenim stanovima Beograda na vodi. Gde da stanem u red?

  • Ne pripadam ni DS ni SNS niti tajkunima ali sam kao rođeni Beograđanin protiv BG na vodi. Nije tačno da su samo tajkuni nezadovoljni već i deo običnih građana. Niko nam ne odgovara zašto se sa parama koje se nude nije išlo na levu stranu Dunava? I jučerašnje izlaganje a potom i “odbrana” premijera je neprimerena kao i ostalih SNS-ovaca. Opozicija ima ravo da prigovara a na predlagaču je da brani a ne da se ponaša kao da je na pijaci. Sramota i pitam se samo gde će nas sve ovo odvesti? Daleko sigurno NE.

  • Kad zanemarimo sve bitne aspekte koji su protiv gradnje Beograda na vodi,ostaje jedan takodje ne manje bitan.U Srbiji nije novost da izumiru sela ,u Srbiji izumiru i gradovi (Broj učenika koji pohađa osnovne škole u Pčinjskom okrugu smanjen je za skoro 1.000 u odnosu na prethodnu školsku godinu, dok je za 7.612 učenika manji u odnosu na 2003/2004. godinu, pokazuju podaci vranjske kancelarije Školske uprave Leskovac. )
    Ako nam je kao drzavi cilj da napravimo Beogradski pasaluk onda ima logike da se sve pare ili veci deo ulaze u Beograd .Neko odozgo mora da zna
    da su od Kursumlije,Vranja,Leskovca,Babusnice,Pirota, Knjazevca,Bora,Majdanpeka…sve do Dunava i granice sa Bugarskom sva ta mesta potpuno demografski devastirana.Od Brzeca pa do Lukovske banje i Kursumlije, podno Kopaonika imate potpuno prazan prostor ,netaknutu prirodu ali bez ljudi..Ne treba biti mnogo pametan pa pretpostaviti cija ce zemlja to biti za neku deceniju.
    Da ne duzim ,niko nije protiv da se Beograd gradi ,ali ako mladi narastaj nema mogucnost egzistencije u provinciji on ce odlaziti za Beograd pa ce cak kupovati i “prelepe” stanove u Beogradu na vodi a Srbija ce biti sve manja i manja!