Блог

Душан Павловић: О изборном систему

Партократија је изборне законе прилагодила себи. Онемогућила је избор кредибилних људи да би имала пуну контролу над послушницима. Изборне листе најчешће саставља лидер странке сам, или уз помоћ неколико најближих људи на основу партијских критеријума, што послушнији то бољи.

Dušan Pavlović

Познати или популарни кандидати на листи најчешће служе да се иза њих сакрију неки партијски људи за које не бисмо никада гласали, јер чим прођу избори угледни или популарни повуку своје кандидатуре.

Погледај кратак видео потпредседника покрета Доста је било Душана Павловића о изборном систему. Покрет се залаже за промену изборног система, да добијемо шансу да бирамо појединце у које верујемо.

 

Коментари

Кликни овде да поставиш коментар

  • Ovog coveka sam postovao i cenio njegovo misljenje jos dok se pojavljivao u medijima kao politicki analiticar. Sada ga jos vise respektujem kao istaknutog clana pokreta DJB. Sve pohvale za pokret i pojedince koji cine njegovu kicmu.
    Suvisan je komentar za prilog gospodina Pavlovica, on zna sta prica i to vrlo jasno i razgovetno kaze tako da mogu svi koji ga cuju, da ga razumeju. Pitanje je samo da li to zele.

  • Предлог за прелазак на полупропорционални изборни систем је један од разлога зашто бих гласао за ДЈБ. Такав умерени систем би дозволио и кандидатима за посланика и кандидатима за премијера да се доказују пред бирачима. Додао бих да су можда помоћ у склапању листе пружиле и амбасаде. Паметно би било имати посланичке једне а председничке и одборничке изборе две године касније. То подсећа на мидтерм у неким земљама, омогућава утицај скупштине на председника и обрнуто.

  • Ne znam tačno za kakav se izborni sistem zalaže pokret DOSTA JE BILO, tj. ne znam da li se zalaže za čist većinski sistem koji može biti u nečemu nepravedan. Zamislimo da neka stranka u recimo 10 izbornih jedinica zamalo izgubi (na primer 48% prema 52%). U svim tim izbornim jedinicama neće imati ni jednog poslanika. Najpravedniji je tzv, dvokružni sistem koji se sastoji u sledećem: stranka imenuje članove izborne liste tako da se zna koji čovek je kandidovan na vašoj izbornoj jedinici. Vi glasate za listu i tako se određuje broj poslanika koji je osvojila određena lista, a redosled ulaska sa te liste određen je procentom osvojenioh glasova na tereitoriji izborne jedinice. To bi npr, značilo da je neka stranka osvojila 20 mandata. Prvi uz skupštinu ulazi kandidat iz Pirota, drugi kandidat iz Prijepolja…. Drugim rečima, sastav poslaničkog klčuba ne određuje stranka, nego birači.

    • Zar ovo nije model koji je pre 6-7 godina bio predlagan za državne izbore, pa se posle odustalo?

  • Glasanje svakako treba personalizovati, ali većinski sistem ima svojih nedostataka, te smatram da je bolji proporcionalni sistem sa nekoliko preferencijalnih glasova (i sa pragom za uzimanje u obzir preferencijalnih glasova), a kako bi glasači znali svoje kandidate poželjno je i više izbornih jedinica – čime se garantuje regionalna zastupljenost kandidata.Mane ovakvog sistema su što remeti (smanjuje) zastupljenost žena i ne rešava zastupljenost manjina.