Ауторски текст Скупштина

Међународни водич за демократију и толеранцију

aleksandar-stevanovic

Три дана расправе о Влади Републике Србије, као и вишесатна обраћања мандатара, били су, према речима скупштинске већине, пример демократије и толеранције. Како су демократија и толеранција вредности које су у сржи политике Доста је било, логично је да подржимо настојања председника Владе, као и Српске напредне странке и неких њених предизборних коалиционих партнера, да те вредности покажемо и изван граница отаџбине. Стога су из пребогатог речника толеранције и демократије изабране неке од кључних фраза којима се унапређује демократија и које најбоље показују толерантност већине у Народној скупштини, да би народни посланици, а зашто не и грађани Србије, могли широм света да покажу својим колегама из других земаља, као и другим страним држављанима, како се културно и цивилизовано дискутује са неистомишљеницима. Штавише, не постоји препрека да се дух толеранције не користи и у обичним свакодневним контактима. Ако се користи десет основних фраза, могуће је дати одговор у готово свим ситуацијама. Најбољи утисак се постиже комбиновањем више реченица, а уопште није битно када ће да се исте употребе јер се могу користити после сваког обраћања особа који говоре енглески, француски или немачки језик.

Основне фразе демократског и толерантног обраћања

English: Basic Phrases of Democratic and Tolerant Dialogue
Français: Locution et expressions simples pour s’adresser à quelqu’un de manière démocratique et tolérante
Deutsch: Die Grundphrasen der demokratischen und toleranten Reden

Причали сте бесмислице. Причали сте буквално глупости.

English: You are talking nonsense. You are literally talking stupidly.
Français: Ce que vous avez raconté est le non-sens absout.
Deutsch: Sie sparachen Unsinn. Sie sprachen wortwortlcih Quatsch.

Причали сте нешто што је немогуће да било ко разуме.

English: You said something that is impossible for anyone to understand.
Français: Vous avez raconté quelque chose qui est impossible d’être comprise par personne.
Deutsch: Sie sprachen über etwas, was unmöglich war für jedermann zu verstehen.

Нешто не цокћете више ко цео дан што сте радили.

English: You are not ‘tsking’ anymore all day like you did.
Français: Je ne vous vois pas (mécontenter) comme vous venez de faire tout à l’heure dans la journée.
Deutsch: Sieht so aus, als ob Sie nicht mehr nörgeln würden, wie Sie es bisher den ganzen gemacht haben.

То су најобичније преваре и најобичнија магла, као и све друго.

English: These are plain frauds and scams, just like everything else.
Français: Ce ne sont que des escroqueries et  la bourde la plus épaisse, ainsi que tout le reste.
Deutsch: Diese sind gewöhnliche Betrüge und Irreführung, wie alles andere.

Ја разумем вашу патолошку мржњу.

English: I understand your pathological hatred.
Français : Je comprends votre haine pathologique.
Deutsch: Ich verstehe Ihren pathologischen Hass.

Треба вам мало више времена, да бисте схватили да је ово нормална комуникација политичких неистомишљеника.

English: You need a little more time to understand that this is how political opponents normally communicate.
Français: Il vous faut un peu plus de temps pour pouvoir comprendre qu’il s agit d’une communication normale avec les opposants politiques.
Deutsch: Sie benötigen ein wenig mehr Zeit, um zu verstehen, dass dies die normale Kommunikation politischer Gegner ist.

Толико је бесмислено да не вреди коментарисати.

English: This is such nonsense that it is not worth commenting.
Français: De toute façon, il est tellement sans aucun sens,  qu’il ne vaut pas la peine d’aucune critique.
Deutsch: Es ist so absurd, dass sich die Kommentierung nicht lohnt.

Не могу да слушају ништа, а камоли да нешто озбиљно раде.

English: They cannot even listen to anything, let alone do something serious.
Français: Ils ne sont plus capables de rien écouter, et non plus de travailler à quelque chose.
Deutsch: Die können überhaupt nicht zuhören, geschweige denn ernsthaft arbeiten.

Не знам како вас није срамота, господине X, да злоупотребљавате физички хендикеп ваше колегинице тако што правите перформанс.

English: I don’t know how you are not ashamed, Mr. X, to exploit your colleague’s physical disability for show.
Français: Monsieur X, je me demande comment n’avez vous pas honte de faire une telle performance pour abuser l’handicap physique d’une de vos collègue.
Deutsch: Ich weiß es nicht, wie Sie sich nicht schämen, Неrr X, körperliche Behinderung ihrer Kollegin zu missbrauchen indem Sie eine Performanze abziehen.

Доведени сте да глумите мајмуне.

English: You were brought in to act like monkeys.
Français : On vous a fait venir ici pour jouer le rôle de singes.
Deutsch: Sie wurden hierher geholt, um die Affen zu spielen.

Александар Стевановић
народни посланик
економиста
члан покрета “Доста је било”, Стари град

Коментари

Кликни овде да поставиш коментар

  • I cokcanje i besmislice i glumatanje majmuna ne odnose se na licnost pa da budes uvredjen.Ako mi neko kaze da pricam besmislice i glumim majmuna nije mi reko da sam besmislen i majmun pa da se ljutim.

  • Schjor Aco,
    Nemaju pajsergastarbajteri vremena,vi kao strucnjak za BDP mogli ste od aprila do danas pripremiti alternativni predracun,dostaviti javnosti u uvid,kako to rade sve politicke stranke van otadzbine u pripremi za debatu.
    Vi kao ekonomista bavite se marginalnim stvarima,verovatno hocete da se prikazete kao poliglota,odnosno Nole.

  • Ovo su još uvek prvi utisci.
    Sutra je ponedeljak.
    A od sutra poslanici koji su učestvovali u raspravi pošto su im se slegli utisci treba da naprave analizu dešavanja i izvuku zaključke. Na osnovu zaključaka treba predložiti i usvojiti preventivne i korektivne mere za buduće delovanje.
    Tek posle toga se treba upoznati sa reakcijama za i protiv koje su izrečene tokom aktivnosti u Skupštini.
    Zašto ih treba pogledati tek nakon donošenja zaključaka? Većina reakcija u trenutku dešavanja su vrlo emotivne i kao takve često lišene racionalnosti i dobrog rasuđivanja.
    Naravno zaključke treba proveriti u raspravi i korigovati ih ukoliko je potrebno.

  • I? Šta je pisac hteo da kaže? Da i dalje palamudi, kao po dobrom starom običaju Djb ili da pokaže kako ume da palamudi na 3 jezika, poput Djokovića koji se zahvaljuje na kineskom, italijanskom, portugalskom – kao i na svakom drugom jeziku gde preuzme neko odličje? Ili je pak (obzirom da baš nikakvo odličje nije osvojio ni Djb, a Aleksandar – još manje) cilj ogovarati ovog gusara – kod stranaca? Autor ovog ispraznog, ogovaračkog i, pre svega, bezbrojnog ponavljačkog teksta, u potpunom nedostatku pravih tema , kao i mudrog političkog delovanja – proizvodi isprazno, poliglotsko – palamudjenje. Nešto slično recitaciji koju je izgovarao iz skupštinske klupe, pre toga se dobrano kliberići na za njega očigledno domišljate doskočice tadašnjeg mandatara. Ovaj lik je drugi čovek Djb?? Brrrr,, udari me neki kijamet usred leta…

    • Ova rečenica koju ste sklopili

      “Autor ovog ispraznog, ogovaračkog i, pre svega, bezbrojnog ponavljačkog teksta, u potpunom nedostatku pravih tema , kao i mudrog političkog delovanja – proizvodi isprazno, poliglotsko – palamudjenje”

      Je pričično savršena jer se može upotrebiti za veću vaših komentara ovde, evo upravo kao na primer ovaj, gde tekst o uvredama nedopustivim u parlamentu (stvarno bez obzira na političko opredeljenje), vi nemate konkretan odgovor i opravdanje koje možete da ponudite ovde (jer ste svesni koliko je ovo užasno, i koliko nema čime da se brani), vi napadate argumentima da jedna politička opcija palamudi. Bravo gospodine igore.

    • Neko ko je neko, ma ko to bio – ako prati postove na ovim stranama, valjalo bi da vlada – celinom bilo čijeg postovanja, ukoliko se upušta u komentar. Naravno, ne postoji zakon s tim u vezi, ali bilo bi korisno, u suprotnom se iskazuje površnost. A površnost upravo vodi na pogrešan put. No, to se dogadja baš i sa Djb, otud i kritike. Prošetajte do više tekstova unazad, tj, do komentara, i sve će vam se pojasniti…

    • Nij potrebno Igore, vi ste vec udareni.
      Dokazali ste to vasim tesktom, koliko poznajete i priznajete demokratiju i osnovu delovanja politickih stranaka u skupstini.

  • Seljak-ekonomista,
    Mi smo za auto put zaduzili se u milijardama,da smo se zaduzili na svetckom finacijskom trzistu,ulozili u farme ovaca,koza na Pestaru/Zlatiboru,u Vojvodini u farme svinja,obnovili klanicnu industriju.Ulozili u preradu voca i povrca,uveli svetcke standarde,sirovinu ne mora da uvozimo.
    Sir,jogurt,kiselo mleko,sladoled,prirodne sokove,salamu,svarglu,duvan cvarke,gotov pasulj,strudlu,pitu,ustipke, itd pripremili za izvoz.
    Rastao bi BDP,na asfaltu nista ne raste,nek se gospoda malo i struckaju u autima,posle pravimo puteve od kupusa,prodamo kupus i gradimo puteve.
    I da ne zaboravim primarnu/sekundarnu obradu drveta,sirovina iz Sumadije je naj kvalitetnija a u Vojvodini raste hrast luznjak,da smo ulozili u proizvodnju violina i instrumenata za gudacki orkestar,nas javor iz Sumadije i rezonantna smreka iz Bugojna su naj kvalitetnija sirovina,kad Ana ode na koncert,nek se raspada uz zvuke violine made in Serbia.
    Ali mi imamo neki cudan publikum,ili je politicka arena popunjena amaterima/populistima.

    • Zadatak države je da stvori najbolje uslove da ljudi koji se bave bave biznisom sami odluče šta žele da rade i kako da to finansiraju. Mi nikada nećemo dok budemo upravljali državom ulagati umesto preduzeća i određivali čime da se bave jer oni to mnogo bolje znaju od bilo kog političara.

    • Sve do Amsterdama sa severne strane bilo je more,levak,1918 desile su polave,1936 godine je napravljen bedem dug 32km,spojena je Nord-Holland-Nord sa Frislandom,radove su izmedju ostalog izvodili i primaoci socijalne pomoci,lopata i drvena kolica,nema vise poplava.
      Drzava je morala da resi problem,finacirano je iz budzeta,ako se ne varam u to vreme je bila velika nezaposlenost.
      Mi smo zemlja sa prirodnim bogadrvom,ali siromasni preduzetnickim duhom ili skloni sitnim prevarama(carinik,sumar,veterinar,inspektor,politicar)Drzava mora da stvori uslove da oni bezprekorno rade.
      Kad se stvori proizvod Made in Srbija mora da ispunjava sve svetcke kriterijume,kad Schwaba uputi imal,posaljite 25 tona ustipaka,pecat je zastitini znak,ali uvek isti kvalitet.Ne prva posiljka super,druga vec tezina ustipka 20 g manja.
      Momentalno je kriza u Srbiji,mi gradimo puteve,drzava otplacuje kredit,radove izvode stranci(uslov)nasi su pod izvodjaci.
      Drzava se zaduzi za kes,finacira preradjivacku industriju,uposli menazere kroz neku novu agenciju,koji ce organizovati,otkup paprike u okolini Leskovca,fabrika koja zjapi prazna,postave se peci za pecenje paprike i masine za mlevenje za Ajvar na bakin nacin,u tegle i na trziste sa garancijom kvaliteta.
      Drzava ne proizvodi Ajvar,samo je servis preduzetnicima jer su nesposobni da sami organizuju,neka pravna forma se sroci kod javnog beleznika,kroz projekt uposli nezaposlene da melju papriku.Holandjani i danas imaju projekte gde rade primaoci nekih nadoknada,odrzavaju gradski park.(isto kao sto su gradili bedem)
      E kad prodamo Avar,bogami nije jeftin,nizozemci kazu da je ukusan,jos ako dobije dzabe,od Ajvara pravimo puteve.
      Seljak,zadovoljan,fabrika(hale) ne zvrlje prazne,nezaposleni rade,poveca se kupovna moc,veci priliv kroz PDV i od izvoza raste devizni priliv,
      politicari se ne ugradjuju.
      Kad je niska konjuktura,drzava investira,kad je visoka komnjuktura drzava koci.
      Kod BDP je ipak bitan izvoz i prodaja po trzisnoj vrednosti,bez menjanja faktura na granici.
      Jedino bi trebao potpis Merkelove,Ruten-a,Rencija,Misela i Olanda da nece angazovati tajnu sluzbu da salju SMS poruke(tehnika je cudo)
      da se ne kupuje serbska roba.
      Seljak-ekonomista,cekam da odgledam kosarku,mozda opet stelaju.

    • @ – nn
      Poštovani.
      Vidim da se razumete u mali biznis a poznata Vam je i Holandija.
      Imam jednu dulemu i nepoznanicu Molio bih Vas za savet ali ozbiljan.
      Dete mog prijatelja dolazi za koji mesc na doktorske studije gde ostaje, ako uspe razume se, pet godina.
      E sad talentovani mladi momak oprezan kaže: “ako mi ne bude išlo školovanje i ne budem mogao da se ostvarim u nauci, hoću da otvorim restoran sa našim specijalitetima” Pa navodi, pečenu jagnjetinu sa ražnja, ćevape, kačamak, kiseli kupus, razume se ajvar, sjenički sir, jela od lisičarki i vrgnja i mnogo naših specijaliteta, tu bi se našla i naša čuvena prepečenica, raso, malina itd, slali bi mu svake sedmice mini hladnjačom. Sveže, pripremljene proizvode, po evropskim standardima za hranu.
      Ovaj projekat bi u polazu bio dobar po pitanji kvaliteta hrane. Priprema u restroanu bi išla po starim receptima poznatih roštiljdžija i kulinara.
      Recite mi, dali bi projekat bio ostvariv i šta bi trebalo tu da se uradi za papirologiju i koliko bi ta koštalo.
      U nadi za odgovor srdačan pozdrv.
      Evo prilike za proširenje globalnog malog biznisa i nade u opstanak naših trudbenika bez politike.

    • Postovani Vilogorski,
      Da se pomogne,nije problem,u zadnje vreme nisam bas u toku,znam da se priznavala nasa diploma,mora da se polaze neki ispit ili da je neko uposlen sa kursom,kako se ponasati u kriznim situacijama.Investicija zavisi,ako je poslovni prostor namenjen(nov) za restoran je jeftinije,ako se preuzima postojeci onda se placa i tkz gud vil.zavisi da li kupujete ili najam.Nije jeftino,pogledajte informativno,Horeca te koop(te uur) Amsterdam.
      I ja sam svojevremeno razmisljao o ovome sto ste naveli.
      Volja postoji da pomognem,ako ne u drugom obliku,barem u savetu.
      Srdacan pozdrav.

    • Lukav Vilogorski, mali biznis kazes, hahahaha, sta je sledece matere ti, srenji biznis sa prostitucijom, brinete, crnke, …. ko te ne zna skupo bi te prodao, eeeeeee botovi botovi.

    • @-komsa
      Gospode Bože kakvih kretena je u DJB.
      Ovo se mora očistiti pod hitno.
      Inače sledi totalni haos i urušavanje zdrave i konstruktivne većine.
      Ovo je lep primer kako jedna budala misli.

    • Država treba da investira u infrastrukturu i to u one poduhvate koji imaju veće prihode od troškova na dugi rok. Recimo brane u Holandiji su odličan primer. Ne treba da investira tamo gde taj uslov ne postoji, na primer u autoputeve koji nemaju, niti će imati dovoljno saobraćaja da budu na granici rentabilnosti, čak i kada se uzmu pozitivni efekti koji nose na druge grane. Ja ne znam zasto mislite da su ljudi u Leskovcu, na primer nesposobni, lično poznajem one koji odlično zarađuju od paprika i koji jasno kažu gde su problemi i šta država na svim nivoima treba da uradi. Za mnoge od njih bi prosto ukidanje reketa likova u kožnim jaknama na kvantažu bio kolosalni poduhvat i za to vam ne treba ništa kolosalno, samo da država radi svoj osnovni posao. Za one naprednije da mogu slobodno da prodaju šta proizvedu kome i kada hoće i da ugovore mogu da realizuju i pred sudom ako treba u razumnom roku.
      Za cikluse ste u pravu, u vreme prosperiteta budžet treba da je u plusu, da u loše vreme može u deficit, bez da danas pojedemo budućnost onih koji se nisu rodili.

    • @ – Aleksandar Stevanović
      Uvaženi gospodine, ovakav Vaš koncept je totalno pogrešan
      Prvo pogledajte ko na zapadu i kako investira.
      Dobri primeri su i azijske zemlje.
      Drugo ko ima sposobnije, pametnije, iskusnije školovanije i kvalitetnije ljude od države?
      Vi očekujete da jedan polupismeni vozač proda očevinu pa izgradi vetro park.
      Molim Vas uradite jednu ozbiljniju studiju na ovu Vašu izjavi jer je tema aktuelna a Vi bi verovatno dali neki doprinos u njenoj realizaciji.
      U nadi da ćete to uraditi srdačan pozdrav.

    • Na Zapadu dominatno investiraju privatne kompanije, država uglavnom u infrastrukturu gde nema konkurencije. Što zaista nije mali posao i uopšt nije jednostavan za uraditi. Privatni sektor u iole normalnim zemljama nudi veće mogućnosti za napredak najboljih, mnogo bolje plate jer nije opterećen demagogijom da ljudi treba da rade kompleksne poslove za male plate (kao što je slučaj sa očekivanjem u javnom sektoru) i konsekventno privlači iskusne, kvalitetne i školovane ljude. Polupismeni vozač nije model preduzetnika i on se sigurno ne bavi vetroparkovima, baš kao što se ni pomoćnik ministra ne bavi preduzetničkim poduhvatima – oba su stotinama kilmetara daleko od ljudi koji ulažu svoj novac, veštine i znanje u preduzetničke poduhvate.

    • Poštovani g. Stevanoviću,
      Kao preduzetnik se slažem sa vama da država treba da obezbedi ambijent a ja ću da se u njega uklopim. No to je pod 2. Pod jedan želim da učestvujem u stvaranju ambijenta. DJB je pokret koji mi to omogućava. Po stvaranju ambijenta moći ću da radim svoj posao. Ambient treba da bude takav da onaj koji kao preduzetnik preuzima inicijativu i rizike koji iz toga proizilaze ima mogućnost da više zaradi (2-3 puta više) od birokrate u javnoj službi. Tek tada će ambijent da funkcioniše.

    • Problem reketa,
      mora da se resava na drugi nacin,cinjenica je da na izborima pod ovakvim uslovima je misaona imenica.
      Ja ipak ovo posmatram sa velike ditance,putem jednog komentara je teze objasniti svoja neka razmisljanja.
      Vi govorite recnikom jednog politicara,primeran nasim prostorima,kod Nizozemaca je jednostavnije i konkretnije,mislim na politicare.
      Samo da prokomentarisem zadnju recenicu,
      Kad je privredna aktivnost u porastu,budzet moze biti u deficitu ali je manje opterecenje,u momentu smanjenja aktivnosti,onda drzava intervenise kroz investicije u javnom sektoru.
      I ovi su zaduzeni,i oni kukaju da pokoljenja moraju da vracaju dugove.
      Kazete drzava nije poslodavac,moj omiljeni bivsi Ministar finacija je dosao iz privrede u politiku,napustijo je Hagsku politicku dzunglu.
      U vreme bankarske krize,zaduzio se na svetckom finacijskom trzistu,deseine milijardi evra umpupao u banke,inace bankrot.
      Jednu banku je drzava jednostavno preuzela,upumpala 20 milijardi evra,postavila za prvog coveka drugog bivseg Ministra finacija,izlaze iz krize,mislim da idu na berzu ovih dana.
      Pored toga drzava je vlasnik aerodroma Schipol i Zeljeznica,bilo je pokusaja i privatne inicijative u Zeljeznici bez uspeha,sigurnost je na prvom mestu.
      I te kako je drzava preduzetnik, (drzavni sekretar)pomocnik Ministra,ako se ne varam,ovo su njegove nadleznosti.