Преносимо вам прилог Н1 телевизије о дуплим функцијама.
Према званичном регистру Србија има тачно 28.426 јавних функционера, с тим што јавних функција има више. Колико је међу њима оних који имају дупле функције – евиденција о томе не постоји.
Иако се овим Закон о Агенцији за борбу против корупције не крши, не значи да је добар. Како за Н1 кажу у Агенцији, у току је припрема новог закона чија ће главна промена бити један човек – једна функција.
Једном функционеру општине Земун могло би да позавиди око 700.000 незапослених у Србији, јер за разлику од њих који немају ниједан посао, он има два, а хтео би и трећи. Пре два месеца добио је сагласност скупштинског одбора за другу јавну функцију, а пре неколико дана и за трећу.
“Без икакве јавне расправе, без икакве дискусије о томе може ли тај човек квалитетно да обавља те две функције и зашто уопште то ради, као у један проточни бојлер свима се даје позитивно мишљење”, каже Бранка Стаменковић из Покрета “Доста је било”.
Само један глас против, за председника одбора Аександра Мартиновића из СНС-а, знак је да тај један, како каже, очито не зна да је дужност одбора да размотри сваки захтев за другу функцију и да мишљење, али да коначну одлуку доноси Агенција за борбу против корупције.
“Просто то је део процедуре која је прописана Законом о Агенцији за борбу против корупције што нажалост поједини посланици Покрета Доста је било изгледа или не знају или знају, али покушавају у јавности да створе утисак како административни одбор како административни одбор ради нешто супротно закону”, каже Александар Мартиновић из СНС-а.
И то је тачно, јер дупле функције нису кривично дело, али јесу предворје корупције. Међутим, прича о гомилању функција за лидера ЛСВ-а је цепидлачење.
“Ја не видим како може бити сукоб интереса ако било који функционер обавља волонтерски неку другу друштвену функцију”, наводи Ненад Чанак, лидер ЛСВ-а.
То што посланик Ненад Чанак не види, виде у Агенцији за борбу против корупције.
“Није основни и једини критеријум да ли се по основу те друге функције добија новац. Функција сама по себи не доноси само накнаду за вршење одређене јавне функције, него и одређену моћ и одређени статус. Дакле, битно је да ли има односа зависности, надзора и контроле, а не само да ли се прима накнада”, наглашава Владан Јоксимовић из Агенције за борбу против корупције.
То што су дупле функције у складу са законом, значи да је закон лош. Зато је радна група израдила нови нацрт који ће се ускоро наћи и пред посланицима.
“У будућности Агенција више неће бити у могућности да има дискрециона овлашћења да даје или не даје сагласност, већ ће важити правило “један човек – једна функција”, осим ако је законом обавезан да врши више јавних функција”, наводи Јоксимовић.
Када тај Закон ступи на снагу, поменути функционер из Земуна, иза чијег се имена у регистру Агенције за борбу против корупције ниже чак 9 функција, од којих шест више нису активне, плату ће примати само по основу једне.
Извор: Н1
Ja mislim da ste trebali ranije da osnujete pokret,pre nego sto je sns dosla na vlast.Sada je taj maraton dug.Ako Tomislav Nikolic ponovo ili niko drugi iz sns bude predsednik Srbije,Vucic ce na vlasti biti jos 5 godina.Ja mislim da opozicija treba da podrzi Sasu Jankovica na izborima,jer on jedini moze od opoziciionih kandidata u drugi krug.
Pozdrav svima,
mislim da je najvece licemerje govoriti o volonterskom radu. Dok god imamo siuaciju da clanovi vlade, funkcioneri u javnim preduzecima i politicari obavljaju dodatne poslove volonterski i cinjenicu da je ministarska plata na nivou 90-100.000 dinara, a premijerska manja od 1.000 eura nece biti nikakvog boljitka.Postavlja se pitanje motiva da neko ko ima dovoljno znanja da zaradi daleko vece platu na trzistu prihvati rad u vladi, a onda uz to jos volonterski zavrsava dodatne poslove. Svi se slazu da je sport najzdraviji,da stvari u privredi treba da funkcionisu kao u sportu, da se zna ko kosi a ko vodu nosi, ljudi moraju biti placeni prema ucinku. Na kraju svi rade zbog plate i normalno je da pri izboru posla visina plate je jedna od osnovnih vrednosti. Ali koji su onda bili motivi jednog od sadasnjih ministara da udje u vladu i pored cinjenice da je pre ulaska u vladu imao primanja od preko 400.000 dinara, a onda ulaskom u vladu svoja primanja sveo na 100.000dinara. Takve stvari nemaju veze sa zdravom pamecu, osim ako ne postoje dodatne pogodnost koje kompenzuju razliku.
Pozdrav svima.
1. Da li se ovaj Zakon izglasava u Skupstini? Ako da. Taj zakon moze biti neizglasan.
2. Ako se i prihvati taj Zakon, Svoju “prvu” funkciju ce (najverovatnije) dobiti “poslusnici” SNS a, bez iskustva sa kupljenim diplomama. I taj Zakon ce se izvrci ruglu. Ionako se vec naslucuje da SNS sve manje ima da “ponudi ili obezbedi” onim “milion i osamsto hiljada biraca” (vecini iskrenih glasaca a manjini “mocnika ali sicardzija”, kojima “potrosacka korpa i opstanak” zavise od toga koliko “zdusno” ce zastupati ideje koje nisu na “zdravim osnovama”. Pa snaci ce se taj sa i sa jednom funkcijom, ali “novi” sa “svojom” prvom nezasluzenom” ce “izgarati” da je opravda.
Gore pomenute tacke ne pisem da obeshrabrim nas Dosta Je Bilo, nego kao potsetnik sebi da ne zaboravim na “Maraton”.
Pozdrav svima od jednog Zike
Zemlji veličine Srbije da bi dobro funkcionisala potrebno je oko 10000 dobrih službenika (i ministri i prvi ministar (premijer) tu spadaju). Nagomilavanje nepotrebnih funkcija a naravno i njihovih izvršilaca je nearcionalno i samo služi da bi se zadovoljili apetiti partijskih kadrova. Međutim, ni jedna birokratija na svetu neće dobrovoljno odustati od smanjenja svojih privilegija. Neće ni srpska po padu Aleksandra Vučića to dobrovoljno uraditi. Racionalizacija količine javnih funkcija i ocena kvaliteta i učinka njihovih nosilaca biće prilično dug proces. Ako se istraje na onome što smo sada počeli, a očekujem da nastavimo kad padne Aleksandar Vučić, biće to istinski izazov.
Preko nam je potrebna nova Agencija za borbu protiv korupcije koja će istražiti i poreklo imovine funkcionera , zaposlenih i finansijsko poslovanje u sadašnjoj ! Postojeća nema kredibilitet i treba je rasformirati. Zašto više niko ne pominje konferenciju za štampu na kojoj je Mario Spasić obelodanio dokaze o teškim finansijskim i zloupotrebama prilikom zapošljavanja u ovom državnom organu koji treba da bude kjlučna institucija u borbi protiv korupcije.
Zašto nema skupštine Srbije gde bi se ti zakoni i donosili?