Autorski tekst Ljudska prava Obrazovanje

“Aleksin zakon” u Skupštini Srbije

“Aleksin zakon” je neformalan naziv za skup dopuna i izmena nekoliko zakona koji se odnose na prevenciju vršnjačkog nasilja u školama. Napisala ga je Dragana Ćorić, docentkinja na novosadskom univerzitetu zajedno sa još nekoliko studenata 2015. godine.

Nastao je kao posledica tragičnog samoubistva 11-godišnjeg Alekse Jankovića, koga su vršnjaci verbalno i fizički maltretirali u jednoj osnovnoj školi u Nišu. Direktorka i nastavnici su dugo pokušavali da zataškaju ceo slučaj. Sve dok se Aleksa nije ubio da bi izbegao maltretiranje.

Kazne za odgovorne nam se danas čine neadekvatnim. Direktorka škole kažnjena je sa 50.000 dinara. I danas radi kao školski nastavnik. Aleksin vršnjak, koji je predvodio grupu nasilnika, dobio je kazu u vidu pojačanog vaspitnog nadzora u trajanju od 6 meseci do 2 godine. Roditelji maloletnih nasilnika, koji nisu reagovali, uopšte nisu kažnjeni. Od tada ništa nije urađeno da se poboljša sistem prevencije vršnjačkog nasilja. Ono i dalje ostaje prisutno u srpskim školama.

“Zakon” je neformalno predat Skupštini Srbije krajem 2015. godine i bio predstavljen odboru za prava deteta 11.02.2016. godine. Dobio je punu verbalnu podršku od tadašnje i sadašnje predsednice Skupštine, koja ima prava da ga kao narodna poslanica sama stavi na dnevni red. Zakon je, međutim, ostao da leži u nečijoj fioci i nikada nije stavljen na dnevni red Skupštine.

Očekivao sam da će se odredbe “Aleksinog zakona” naći u predlogu novog zakona o sistemu obrazovanja i vaspitanja, koji je Vlada Skupštini Srbije podnela 13.09.2017. Kada sam video da skoro ni jedno rešenje iz “Aleksinog zakona” nije sastavni deo predloga, odlučio sam da ih ja podnesem. (Moje amandmane možete pogledati ovde. Radi se o amandmanima V, VI, VII, VIII, XVI, XVII, i XIX.)

Ukratko, predložio sam inkorporaciju nekoliko institucija koje se nalaze u “Aleksinom zakonu” u novi zakon o sistemu obrazovanja i vaspitanja:

•  suspenziju učenika-nasilnika;

• vođenje evidencije o suspenziji;

• obavezu direktora da informiše roditelje učenika-nasilnika

• sporazum (ugovor) sa učenikom-nasilnikom;

• premeštaj učenika-nasilnika u drugu osnovnu školu;

• isključenje učenika-nasilnika iz srednje škole;

• gubitak licence za direktora škole koji propusti sve ovo da uradi;

• kažnjavanje roditelja učenika-nasilnika, koji propuste da se odazovu pozivu.

Ni jedan amandman nije usvojen. Na svaki amandman koji je odbila, vlada je odgovarala kako on “nije u skladu sa koncepcijom zakona” ili kako se “učeniku ne može uskratiti pravo na školovanje.”

Iako novi zakon o sistemu obrazovanja i vaspitanja prepoznaje vršnjačko nasilje, nedostaju mu pomenuti instituti, koji bi mogli da ga preudprede.

Ja ću nastaviti da članove “Aleksinog zakona” podnosim Skupštini Srbije uoči svakog zasedanja i tako podsetim narodne poslanike vladajuće koalicije i javnost da on može da se usvoji za par dana.

Delovi iz skupštinske rasprave o zakonu mogu se pogledati ovde i ovde.

 

Dušan Pavlović

narodni poslanik i potpredsednik Dosta je bilo

Dosta je bilo

Komentariši

Klikni ovde da postaviš komentar