Медији Саопштењe

Од злоупотреба Танјуга нема правне заштите

Покрет Доста је било упутио је заштитнику грађана иницијативу за контролни инспекцијски надзор Министарства културе и информисања због пропуста да примени Закон о јавном информисању и медијима у вези са правним статусом новинске агенције Танјуг.

tanjug.jpgFoto: www.rs.n1info.com

Агенција Танјуг је 21 .марта 2016. године у свом видео прилогу објавила докуменат са јасно видљивом адресом становања Саше Радуловића и његове породице. Вест је емитована у информативним емисијама ТВ Пинк, са националном  фреквенцијом. Тиме је прекршен чл. 80. Закона о јавном информисању и медијима који забрањује објављивање приватних података. Иако закон предвиђа подношење тужбе против издавача медија, у случају агенције „Танјуг“ не постоји правна заштита јер Танјуг заправо ради у правном вакуму.

Агенција Танјуг је по одредбама Закона о јавном информисању и медијима требало да престане да постоји 31. октобра, као и по Одлуци Владе Републике Србије (05 број 023-11691/2015-1) која је ступила на снагу 5. новембра 2015. године.

Министарство културе и информисања практично одбија да спроведе закон јер је у супротности са интересима Александра Вучића.

Штету трпе грађани којима је угрожено право на правну правну заштиту од објављивања нетачних информација, медија који формално правно више не постоји.

Корист од рада Танјуга немају грађани, него превасходно странке и политичари на власти који у изборној кампањи користе „Танјуг“ као партијски медијски сервис за личну промоцију и батину за обрачун са политичким неистомишљеницима.

Како у идентичној ситуацији није само Саша Радуловић, већ већи број грађана, рад „Танјуга“ након формалног гашења преставља злоупотебу императивних прописа, предлаже се да Заштитник грађана изврши хитан контролни инспекцијски надзор над радом Министарства културе и информисања, те да предузме све мере из свог делокруга рада.

Покрет Доста је било оштро протестује против овако бруталног урушавања медијских реформи и гажења правног система Србије. Залажемо се за правну државу, заштиту личних података и слободне медије који су основа демократије и чију злоупотребу у политичке сврхе треба онемогућити.

Прилози

Иницијатива Заштитнику грађана

Пријава Министарству културе и информисања

Коментари

Кликни овде да поставиш коментар

  • Ovo je vec opasna igrarija, u kojoj prave kampanju da uniste pre nego sto oni budu ugrozeni.
    Iskreno me plasi cela prica ne ode kao sa Djindjicem. Posto nisam siguran da smo otisli od toga, a ovo objavljivanje adrese je ispod svakog nivoa.
    Ja bih bio veoma oprezan na Sasinom mestu, ne zelim da opet gledam kako sve propada, taman kad ima nade.

  • “Zakon je stupio na snagu, ali ga nećemo primenjivati na silu.”
    (ime autora mi je nepoznato kome se zbog toga izvinjavam)
    Aforizam na početku teksta na najbolji način ilustruje jedan od ključnih problema našeg društva – nepoštovanje zakonskih propisa. Primena bilo čega izglasanog u Skupštini zavisi od političke volje garniture na vlasti. Naš je zadatak da napravimo takav sistem koji neće zavisiti od volje bilo koga bez obzira na njegovo mesto u sistemu vlasti. To je dugotrajan i mukotrpan posao, ali to moramo. Do tada, koristimo ono malo slobode što imamo za širenje istine i borimo se za veći manevarski prostor.

    • slavoljube sta se desava sa listom za republicke izbore,sto nije predata ako je pre nedelju dana sakupljeno 13000 potpisa?jel moguce da je za bodovanje potrebno 7 dana,kako bi najbolji dosli na prvih 50 mesta?

    • Ja o tome zaista ništa ne znam. To je pitanje za “ove gore”, u Beogradu. Bilo je najavljeno objavljivanje liste za juče. Malo me zabrinjava ova sporost…, da ne bude kao u jednom aforizmu Dragana Kolarevića koji kaže: “Još nije vreme…, još nije vreme…, još nije vreme….. E, sad je dockan”. Iskreno se nadam da su u pitanju samo tehnički problemi.

  • Nikad kraja brutalnom ponašanju diktatora. Ja ne volim taj izraz, ali sve ukazuje na to. A o izborima, ne čuveno šta sve neće raditi. Ovo što se ovde događa je neverovatno. Odakle ideja da bilo koja partija ili pokret, svejedno, može da bude odgovorna za neodgovorne, ne moralne jedinke (gle čuda, baš svi naprednjaci), koji daju svoje potpise na više strana? Dosta imam godina, ali ovo baš ne razumem. Prvo, da progutam da se 30000 potpisa regularno može prikupiti za 24 sata. I onda da poverujem u njihovu čestitost, a eno danas čuh za Republikance i još nekog, izgleda osim njih svi ostali su nepismeni, problematičnih spiskova. Ah, rado bih se “uvalila” malo prekontrolisala njihov spisak. Nije im dosta što 1,5 milion glasova negde “lebdi”, već u startu, valjda dece, umrlih…Niko me neće ubediti da imamo oko 6,7 miliona glasača u ovoj zemlji danas. Ovo je sve za ne poverovati.

    • a u zadnjoj minuti ili u danu mogu da se dese neke nepravilnosti i dovidjenja izbori.zato se gotove liste predaju sto pre,ne ceka se zadnji momenat.

  • Zaista pocinjete da me brinete i nervirate sa tom listom. Jeste li uopste sakupili te potpise?

    U medijima vas ignorisu i imaju za to puno pokrice: em sada niste parlamentarna stranka, em niste nikad ni bili, em niste ni predali listu!
    A do izbora je 18 dana.

    Ovakvim ponasanjem gubite na kredibilitetu, delujete neozbiljni, neodgovorni i neorganizovani.
    Kako biste vodili drzavu ako ni listu ne mozete da predate na vreme?

  • Zaista neozbiljno. Ako je proces komplikovan, moralo se krenuti ranije.

    Do sada su i najnepoznatije nepostojece kvazistranke skupile i predale potpise i liste. I na republici i na lokalu.

    Vidim da problem postoji i tamo gde smo najjaci, a sta onda sa manjim mestima po Srbiji? Ne uliva to poverenje u organizaciju i rezultat.

    • RIk ocigledno manipulise. Pusta Liste koje nisu konkurencija, DJB namerno trazi dlaku u jajetu. Moze im se.