Mediji Saopštenje

Od zloupotreba Tanjuga nema pravne zaštite

Pokret Dosta je bilo uputio je zaštitniku građana inicijativu za kontrolni inspekcijski nadzor Ministarstva kulture i informisanja zbog propusta da primeni Zakon o javnom informisanju i medijima u vezi sa pravnim statusom novinske agencije Tanjug.

tanjug.jpgFoto: www.rs.n1info.com

Agencija Tanjug je 21 .marta 2016. godine u svom video prilogu objavila dokumenat sa jasno vidljivom adresom stanovanja Saše Radulovića i njegove porodice. Vest je emitovana u informativnim emisijama TV Pink, sa nacionalnom  frekvencijom. Time je prekršen čl. 80. Zakona o javnom informisanju i medijima koji zabranjuje objavljivanje privatnih podataka. Iako zakon predviđa podnošenje tužbe protiv izdavača medija, u slučaju agencije „Tanjug“ ne postoji pravna zaštita jer Tanjug zapravo radi u pravnom vakumu.

Agencija Tanjug je po odredbama Zakona o javnom informisanju i medijima trebalo da prestane da postoji 31. oktobra, kao i po Odluci Vlade Republike Srbije (05 broj 023-11691/2015-1) koja je stupila na snagu 5. novembra 2015. godine.

Ministarstvo kulture i informisanja praktično odbija da sprovede zakon jer je u suprotnosti sa interesima Aleksandra Vučića.

Štetu trpe građani kojima je ugroženo pravo na pravnu pravnu zaštitu od objavljivanja netačnih informacija, medija koji formalno pravno više ne postoji.

Korist od rada Tanjuga nemaju građani, nego prevashodno stranke i političari na vlasti koji u izbornoj kampanji koriste „Tanjug“ kao partijski medijski servis za ličnu promociju i batinu za obračun sa političkim neistomišljenicima.

Kako u identičnoj situaciji nije samo Saša Radulović, već veći broj građana, rad „Tanjuga“ nakon formalnog gašenja prestavlja zloupotebu imperativnih propisa, predlaže se da Zaštitnik građana izvrši hitan kontrolni inspekcijski nadzor nad radom Ministarstva kulture i informisanja, te da preduzme sve mere iz svog delokruga rada.

Pokret Dosta je bilo oštro protestuje protiv ovako brutalnog urušavanja medijskih reformi i gaženja pravnog sistema Srbije. Zalažemo se za pravnu državu, zaštitu ličnih podataka i slobodne medije koji su osnova demokratije i čiju zloupotrebu u političke svrhe treba onemogućiti.

Prilozi

Inicijativa Zaštitniku građana

Prijava Ministarstvu kulture i informisanja

Komentari

Klikni ovde da postaviš komentar

  • Ovo je vec opasna igrarija, u kojoj prave kampanju da uniste pre nego sto oni budu ugrozeni.
    Iskreno me plasi cela prica ne ode kao sa Djindjicem. Posto nisam siguran da smo otisli od toga, a ovo objavljivanje adrese je ispod svakog nivoa.
    Ja bih bio veoma oprezan na Sasinom mestu, ne zelim da opet gledam kako sve propada, taman kad ima nade.

  • “Zakon je stupio na snagu, ali ga nećemo primenjivati na silu.”
    (ime autora mi je nepoznato kome se zbog toga izvinjavam)
    Aforizam na početku teksta na najbolji način ilustruje jedan od ključnih problema našeg društva – nepoštovanje zakonskih propisa. Primena bilo čega izglasanog u Skupštini zavisi od političke volje garniture na vlasti. Naš je zadatak da napravimo takav sistem koji neće zavisiti od volje bilo koga bez obzira na njegovo mesto u sistemu vlasti. To je dugotrajan i mukotrpan posao, ali to moramo. Do tada, koristimo ono malo slobode što imamo za širenje istine i borimo se za veći manevarski prostor.

    • slavoljube sta se desava sa listom za republicke izbore,sto nije predata ako je pre nedelju dana sakupljeno 13000 potpisa?jel moguce da je za bodovanje potrebno 7 dana,kako bi najbolji dosli na prvih 50 mesta?

    • Ja o tome zaista ništa ne znam. To je pitanje za “ove gore”, u Beogradu. Bilo je najavljeno objavljivanje liste za juče. Malo me zabrinjava ova sporost…, da ne bude kao u jednom aforizmu Dragana Kolarevića koji kaže: “Još nije vreme…, još nije vreme…, još nije vreme….. E, sad je dockan”. Iskreno se nadam da su u pitanju samo tehnički problemi.

  • Nikad kraja brutalnom ponašanju diktatora. Ja ne volim taj izraz, ali sve ukazuje na to. A o izborima, ne čuveno šta sve neće raditi. Ovo što se ovde događa je neverovatno. Odakle ideja da bilo koja partija ili pokret, svejedno, može da bude odgovorna za neodgovorne, ne moralne jedinke (gle čuda, baš svi naprednjaci), koji daju svoje potpise na više strana? Dosta imam godina, ali ovo baš ne razumem. Prvo, da progutam da se 30000 potpisa regularno može prikupiti za 24 sata. I onda da poverujem u njihovu čestitost, a eno danas čuh za Republikance i još nekog, izgleda osim njih svi ostali su nepismeni, problematičnih spiskova. Ah, rado bih se “uvalila” malo prekontrolisala njihov spisak. Nije im dosta što 1,5 milion glasova negde “lebdi”, već u startu, valjda dece, umrlih…Niko me neće ubediti da imamo oko 6,7 miliona glasača u ovoj zemlji danas. Ovo je sve za ne poverovati.

  • Ovo sa listama je krajnje neozbiljno. Pa kako ce te da vodite drzavu ako ne mozete ljudski ni da se kandidujete

    • a u zadnjoj minuti ili u danu mogu da se dese neke nepravilnosti i dovidjenja izbori.zato se gotove liste predaju sto pre,ne ceka se zadnji momenat.

  • Zaista pocinjete da me brinete i nervirate sa tom listom. Jeste li uopste sakupili te potpise?

    U medijima vas ignorisu i imaju za to puno pokrice: em sada niste parlamentarna stranka, em niste nikad ni bili, em niste ni predali listu!
    A do izbora je 18 dana.

    Ovakvim ponasanjem gubite na kredibilitetu, delujete neozbiljni, neodgovorni i neorganizovani.
    Kako biste vodili drzavu ako ni listu ne mozete da predate na vreme?

  • Zaista neozbiljno. Ako je proces komplikovan, moralo se krenuti ranije.

    Do sada su i najnepoznatije nepostojece kvazistranke skupile i predale potpise i liste. I na republici i na lokalu.

    Vidim da problem postoji i tamo gde smo najjaci, a sta onda sa manjim mestima po Srbiji? Ne uliva to poverenje u organizaciju i rezultat.

    • RIk ocigledno manipulise. Pusta Liste koje nisu konkurencija, DJB namerno trazi dlaku u jajetu. Moze im se.