Autorski tekst Zdravstvo

Država protiv roditelja i dece

Ako je “biti roditelj”, najlepše i najzahtevnije zanimanje kojim se možete u životu baviti, onda je posebno važno gde živite, u kakvom društvu i državi. U Srbiji ovo angažovanje od vas zahteva da dobro plivate u moru zakonskih prepreka i birokratskih kočnica, da se sami informišete o pravima deteta i lično angažujete oko svih njegovih školskih i vanškolskih aktivnosti.

Ukoliko ste u situaciji da brinete o detetu sa posebnim potrebama vaš zadatak je višestruko teži i graniči se sa herojstvom jer se svodi uglavnom na lični entuzijazam u borbi za realizaciju inkluzije u sredini u kojoj  živite. Inkluzioni program u predškolskim i školskim ustanovama je pokazao mnogo prednosti, ali ima i onih koji ga nisu podržali i dalje pružaju otpor njegovoj realizaciji.

Otpori u društvu na koje nailazi roditelj deteta iz autističnog spektra ili drugog oblika ometenosti u razvoju nisu samo u mikrosredini već i na nivou najviših državnih institucija i ministarstava. Upravo tu do sada nije bilo dovoljno razumevanja za argumente udruženja roditelja i NVO, kao ni za pokretanje programa i inicijativa koje su zahtevale njihovu direktnu podršku.

Znajući da je ključna tačka strategije EU I SZO ujednačavanje znanja i veština u radu sa ovom populacijom i članovima njihovih porodica, teško je objasniti ozbiljan nedostatak stručnih kadrova i planiranih edukacija postojećih stručnjaka u Srbiji.

Do sada nije podržan Zakon “roditelj-negovatelj” tj. novi institut u Zakonu o socijalnoj zaštiti koji bi izjednačio status roditelja dece sa invaliditetom sa statusom negovatelja (materijalna pomoć, mogućnost ostvarivanja penzije…), a Srbija je jedina zemlja u regionu koja ga nema. To je nepravda za ove roditelje koji često angažuju treće lice za negu deteta (ako naravno uspeju da obezbede sredstva), a uz ovaj zakon mogli bi da provode više vremena uz dete kao biološki roditelji i na efikasniji način pomognu njegov dalji razvoj.

Ovo ulaganje države je višestruko isplativo jer dovodi do smanjenja troškova bolničkih dana i smeštaja u specijalizovanim hraniteljskim porodicama ali i smanjena potraživanja za socijalna davanja.

Ono što je najteže objasniti je nedostatak razumevanja i sluha Ministarstva zdravlja koje je odbilo da omogući učlanjenje Srbije u regionalnu mrežu za pomoć i podršku autističnoj deci i njihovim porodicama SEAN (South East European Autism Network) koja postoji od 2010. god pod pokroviteljstvom UNICEF-a i Autism Speaks.

dete-autizam
Foto: Autism Center

Ova regionalna mreža, sa sedištem u Tirani, mogla bi u značajnoj meri da poboljša mogućnosti lečenja i podrške ovoj deci i porodicama i poveća broj stručnih kadrova koji sa njima rade. A šta je razlog odbijanja učlanjenja? To što je jedan od potpisnika (a potpisnici su sve države regiona od Slovenije do Makedonije) i  Kosovo.

Bez obzira na stav države Srbije o statusu Kosova, zar status ugrožene dece i njihovo lečenje nije prioritet? Zar ta deca treba da čekaju i budu uskraćena za pomoć do rešenja konačnog statusa Kosova u međunarodnoj zajednici?

I da podsetim, Kosovo je od skora član UEFA I FIFA, pa se pitam da li ćemo prestati da igramo fudbal i učestvujemo na internacionalnim turnirima i utakmicama? I kako ćemo objasniti roditeljima da neko može u dresu Srbije da dribla na terenu fudbalera sa dresom Kosova, a da njihovo dete sa autizmom nema dostupnog lekara i savremeni centar za pomoć, koja je nužno neophodna?

Zar ovo nije onda “driblanje“ dece i njihovih roditelja na terenu političkih uskogrudosti i nespretnih kvaziobjašnjenja? Dobrobit ugrožene dece, kao najosetljivije kategorije društva, zahteva konsenzus svih političkih stranaka i organizacija u državi, bez ikakve rezerve i zato treba olakšati donošenje svakog propisa i zakona koji imaju za cilj pomoć deci i ugroženima.

Sve ovo trebalo je uraditi još “juče” ali i “sutra” može promeniti njihovu stvarnost! Pokret Dosta je bilo će pokrenuti akciju sa ciljem da se usvoje potrebni zakoni i procedure koji će omogućiti da država ispuni svoju dužnost prema roditeljima i ugroženoj deci.

Radmila Popović,

lekar specijalista opšte medicine, odbornica pokreta “Dosta je bilo – Saša Radulović” u skupštini Grada Niša

Dosta je bilo

Komentari

Klikni ovde da postaviš komentar

  • Dobro je da (i dalje) imate sluha za ovakve i slične stvari, a ovaj deo u vezi sa Kosovom je posebna priča i potpuno podržavam stav koji ste zauzeli.

  • Deca ne smeju da trpe, pogotovu bolesna. Kao ni odrasli. Ne učešće u bilo kom lokalnom sponzorskom i privatnom aranžmanu, poput navedenog , ne znači da ministarstvo i Srbija, ne može da se uključi u evropsku organizaciju istog tipa. I da dobije svu neophodnu i edukativnu i materijalnu pomoć. Pokret DJB ima jednu jedinu spornu tačku svog programa, tačku puštanja Kosova niz vodu. Nijedna država na svetu se nije odrekla svog suvereniteta, ma kolika nacionalna manjina da živi na nekom delu teritorije neke države. Postepeno anestezirano “klizanje” (guranje) Srbije ka tome ogleda se u najšarolikijim oblastima tog delovanja. I pomenute “sportske” odluke su deo te priče.

  • Igore, realno su u pravu, nas to Kosovo koci u mnogo aspekata, sto pre ga se otarasimo to ce nam biti bolje… Surovo ali istinito..

    • I Zakon roditelj-negovatelj i pristupanje SEAN imaju za cilj poboljsanje uslova za rad sa ovom decom, vise pristupacnijih strucnjaka koji sa njima rade i naravno materijalnu pomoc i podrsku roditeljima. Ako se lekari adekvatno edukuju a roditelji i deca imaju programe u mestu stanovanja, troskovi i efekti rada su bolji. Za odlaganje realizacije ovako neceg nema opravdanja.

    • Tačno. Koliko ih je on proširio, toliko je i smisao mog teksta prepoznat.

  • Podržavam inicijative ovakve vrste. Prioritet je dobrobit dece. Posle inicijative treba da sledi rasprava koja na kraju daje zaključke kojima DJB može da politički deluje kako bi se najbolje prilagođen program(i) ovakve vrste primenili.