Autorski tekst Mediji Šumadija

ČERUPANJE U IME GRAĐANA

nema-signala

Scenario je sledeći.

Nemamo novca da vas informišemo, ali ćemo kupiti kameru da vas informišemo o čemu mi hoćemo. Dobro, kupićemo od vašeg novca za koji smo rekli da nemamo, ali to nije bitno jer MI SVE MOŽEMO.

Ukratko, to je ono što se krije iza priče o situaciji u medijima u Kragujevcu.

Najnovija dešavanja u vezi slučaja Radio televizije Kragujevac o kojem se već dugo priča u javnosti pokazala su jasno do koje mere doseže bahatost gradske vlasti. Ne ulazimo u to da li se radi o neznanju, o kršenju osnovnih ljudskih prava ili jednostavno o osionosti vlasti, svaka odgovorna osoba, pokret, udruženje u ime ljudske, moralne, pa i političke obaveze mora najoštrije da osudi poslednji u nizu besmislenih i neodgovornih poteza graske vlasti. Vlasti grada Kragujevca ne samo da su se oglušile o svoju zakonsku obavezu o sufinansiranju medijskih sadržaja od javnog interesa već su otišle i korak dalje. Sufinansiranje medija su izbegli pod obrazloženjem da za to novca u budžetu nema, a zatim se pojavili kao kupac na licitaciji opreme RTK.

Pokret “Dosta je bilo” upozorava javnost da se ovde ne radi samo o ugrožavanju prava Kragujevčana na informisanje, već i o nenamenskom trošenju novca građana. Koliko je vlast prekoračila sve granice racionalnog i odgovornog ponašanja svedoči i činjenica da je bez srama na licitaciji imovine RTK zaplenjene zbog dugova u toj medijskoj kući, vlast odjednom rešila da “spašava” tu istu RTK tako što će kupiti kameru i računare. Na taj način vladajući hegemoni otvaraju mogućnost da građane informišu samo o onim temama koje oni sami procene za neophodne. Mogućnosti zloupotreba takvog scenarija su neograničene u državi u kojoj se zakon ne poštuje kao što je to ovde slučaj.
Pitanje je do kada će Kragujevčani trpeti ovakvu samovolju. Podsećamo, RTK je najveća medijska kuća u regionu koja je privatizovana pre godinu dana. Vlasnik Milosavljević iz Kruševca nije pokazao nikakav interes za oporavak ove medijske kuće, niti je ispunjavao svoje obaveze iz privatizacionog ugovora koje se odnose na ulaganje u opremu, isplaćivanje zarada zaposlenima itd. Zaposleni u RTK se bore za raskid privatizacije, ali su za sada stameno teška vrata pravde u Srbiji samo odškrinuta. Ispred njih stoji čitav mehanizam odlaganja rokova, davanja novih rokova, zakazivanja sednica u Ministarstvu privrede na koje se čeka dok se u međuvremenu firma raspada i čerupa.
Najozbiljnija posledica cele priče je dijagnoza demokratije u Kragujevcu:
MRTVO MORE i MRAK, novinari bez plata, građani bez informacija.

Ivana Đorđević,
diplomirani politikolog iz Kragujevca
članica pokreta “Dosta je bilo”

Komentari

Klikni ovde da postaviš komentar

  • Strašno je šta su nam uradili. Ne znam kako da se izborimo da se sačuvaju mediji u Kragujevcu. Novi vlasnik je po ugovoru morao da uloži 150 000 evra u modernizaciju opreme, ali to nije učinio. Umesto toga, prestao je da isplaćuje plate. Radnici su tek u septembru dobili majsku platu, a ostale ne verujem da će im dati. U intervjuu Istinomeru taj vlasnik je kazao da je za sve to kriv grad, da isplaćivanje plata nije njegova obaveza već da je to zaostalo od vremena kad je grad bio vlasnik, da grad Kragujevac nije raspisao tender za projektno finansiranje medija, i na kraju da radnici nisu zaradili plate i da on hoće da se povuče iz svega toga.

    Ovo mora hitno da se ispita.

    Ima li u ovoj državi institucija koje će efikasno i pravovremeno reagovati na ove teške mahinacije ili ćemo mi građani morati sami da preuzmemo zakon u svoje ruke?