Dragi sugrađani, evo nešto više od godinu dana kako učestvujemo u radu Skupštine opštine Čukarica i, kao što znate, najvažniji akt koji se razmatra je budžet opštine, bilo kada se prvi put usvaja ili kad se usvaja prvi, drugi, treći rebalans. Naši odbornici od početka rada predlažu, zahtevaju, apeluju da budžet opštine u razumnoj formi bude predstavljen građanima Čukarice, da pre usvajanja bude iznet na javnu raspravu te da se tako omogući građanima da daju svoj sud, a i da utiču na plan i realizaciju budžeta.
To već rade neke naše opštine, a i mnoge opštine u Evropi, ali čukarička ne. Kao i sve ostale pozitivne predloge opozicije, vlas ne odbija direktno (nemoguće je biti protiv), ali po direktivi ignoriše i ne prihvata. Ne intresuje njih ni demokratija, ni transparentnost, ni prioriteti,… U sledeća tri teksta cilj je da vam predstavim budžet (rebalans od 30. juna) i prikažem kako izgledaju prihodi i rashodi, i kako izgleda kontrola onoga šta smo dobili za taj novac.
Kako izgledaju prihodi naše opštine:
Prihod naše opštine je za 2017. godinu nešto veći od 6 miliona evra, a iznos ukupnog budždeta za 2017. godinu je oko 7 miliona evra. Iznos budžeta Grada Beograda je 815 miliona evra. Ako uporedimo gradski i opštinski budžet, jasno je da je naš budžet 0,85% gradskog budžeta ili 115 puta manji od budžeta Grada. Kako smo stigli do toga? Porez na dohodak (stoji u obrazloženju Odluke) je najveći poreski dohodak i Čukarica dobija 12,01% od poreza prikupljenog na svojoj opštini, a ostalo ide gradu.
Barajevu i Sopotu pripada 100%, Mladenovcu 70,6%, Surčinu 56,7%, Obrenovcu 41%, Grockoj 27,3%, Lazarevcu 2,7%, dok gradskim opštinama pripada između 10% i 13% (svaki procenat je različit), osim Novom Beogradu 4,7%, Zvezdari 8% i Voždovcu 9,7%. Verovatno ste lagano i sami našli po kom ključu se dele ove pare, a ako niste – da vam bude lakše nisam ni ja, a ne znaju ni oni koji vrše raspodelu. Dakle, od poreza koji se dobije na dohodak sa naše opštine, nama ostaje 380.025.333, a gradu ide 2.784.215.574.
Od poreza na imovinu, Čukarica dobija 19% a ostale opštine (Barajevo, Sopot, Lazarevac i Mladenovac dobijaju 100%, Obrenovac 74%, Grocka 55%, Surčin 33%, Rakovica 35%, Palilula 21%, Zemun i Čukarica 19%, Voždovac 18%, Zvezdara 17%, Vračar 9%, Novi Beograd i Savski venac 6% i Stari grad 5%). Dakle, od poreza na imovinu sa Čukarice dobijamo 239.119.889, a gradu pripada 1.019.405.842 dinara.
Očigledno je da je raspodela ovih sredstava urađeno na nestručan i neodgovoran način, po principu „nama toliko treba a vi zadržite ostatak, imate za plate, ostalo ćemo mi“. Potpuna centralizacija je urađena pod plaštom ekonomičnosti i efektivnosti. Urađeno je to sa „željom“ da se za uložena sredstava dobije kvalitetnija usluga. Da li se to postiglo? Nije.
Kako se to vidi na Čukarici:
– Ulice su prljave i ne čiste se.
– Putevi i trotoari u lošem stanju.
– Oko kontejnera se na temperaturi od 30 stepeni širi prljavština, smrad i zaraza.
– Saniranje izlivene kanalizacije koje bi koštalo 1000 evra nismo u stanju da rešimo, već ona nastavlja da se izliva.
– Stanovnicima čukaričkih naselja se izgradnja kanalizacija obećava svake izborne godine, a posle izbora se ne uradi ništa.
– Već decenijama ne možemo u Ostružnici i Umci da izgradimo sale za fizičko u osnovnim školama.
– Ne rešavamo probleme nehigijenskih naselja.
– Nemamo ni jednu česmu u tim naseljima.
Uvek ima nešto preče.
Umesto toga imamao kič fontanu od dva miliona evra, imaćemo jarbol malo manji od jarbola Azerbejdžana, Severne Koreje,Turkemenistana na koji ćemo potrošiti tri miliona evra. Imamo besmislenih 99 dana beogradske novogodišnje rasvete. A ti, narode čukarički, gazi po fekalijama i probijaj se kroz đubre i prljavštinu.
Nadam se da je sada svima jasnije zašto i tako neke male probleme ne možemo da rešimo. Centralizacija nije dala nikakve rezultate, naprotiv, sredstva se troše van svake liste prioriteta, bez analize, bez sagledavanja potreba. Očigledno je potrebno izvršiti analizu i naći način za bolje funkcionisanje kroz bolju raspodelu sredstava i nadležnosti. Centralizacija je očigledno pogrešna. U ovakvim uslovima Ostružnica će čekati svoju salu decenijama, a kanalizaciju vekovima. Opštinska vlast je zadovoljna, dobija plate, a i nisu tu da se bune, tu su da budu poslušni i zadovoljni, a narod, čistoća, ekologija, uslovi života…
To može da sačeka.
Mirko Stojanović
odbornik pokreta „Dosta je bilo“ u SO Čukarica
Prilog:
Odlicno napisan clanak. Ovo treba svak privatno koliko moze da odstampa i da deli u kraju ili da zalepi na autobuskoj.