Autorski tekst Državna uprava Skupština

Predlog izmena izbornog zakona

Skupštini Srbije sam predložio zakon o izmenama i dopunama izbornog zakona, koji je na snazi od 10. oktobra 2000. godine. Ovo su najvažnije novine koje sadrži moj predlog.

1) Glasanje u inostranstvu. Trenutno važi pravilo da se srpske ambasade i konzulati ne otvaraju za glasanje ako nema više od 100 prijavljenih. Predlažem da se ova odredba ukine, i da birališta budu otvorena bez obzira na broj prijavljenih. Takođe, srpski građani po mom predlogu mogu da glasaju na bilo kom mestu u inostranstvu (bez obzira na mesto prebivališta u inostranstvu), ako se na vreme prijave.

Razume se, i moj predlog nije savršen. Cilj treba da bude uvođenje elektronskog glasanja za srpske državljane u inostranstvu. Pošto u Srbiji, tehnološki gledano, još uvek postoji problem sa primenom zakona o elektronskom potpisu, kada se ti nedostaci otklone, predložiću uvođenje elektronskog glasanja.

2) Smanjenje zloupotreba i transparentnost izbornog procesa. Da bi se eliminisale zloupotrebe u izbornom danu, predložo sam video nadzor glasačkih kutija tokom glasanja i brojanja glasova, te obavezu Republičke izborne komisije da na svoj sajt postavi sken zapisnika sa svih izbornih mesta čim se završi brojanje glasova.

3) Izborni prag. Da bi se smanjio broj stranaka u Skupštini, predložio sam uvođenje progresivnog izbornog praga. Svaka nova stranka u koaliciji povećava izborni prag koji je nephodno preskočiti da bi koalicija ušla u Skupštinu. (Ovo pravilo se ne primenjuje na stranke nacionalnih manjina.)

4) Žreb kao metod utvrđivanja redosleda lista. Redosled lista za parlamentarne izbore utvrđuje se trenutno po principu ”ko prvi devojci.” Ovo je 2016. godine dovelo do nemilih scena ispred pokrajinske izborne komisije. Da se stranke više ne bi tukle oko podnošenja lista, predložio sam utvrđivanje redosleda žrebom (nasumičnim izborom). Ovako se inače utvrđuje redosled kandidata na predsedničkikm izborima.

Ceo tekst predloga mog zakona može se pogledatu ovde.

Dušan Pavlović
potpredsednik Dosta je bilo
narodni poslanik

Komentari

Klikni ovde da postaviš komentar

  • Zašto niste predložili da se poslanici biraju direktno, glasovima u izbornim jedinicama, tako da ja kao građanin glasam za kandidata koji će da predstavlja moj kraj u Skupštini Srbije? Sve ostalo što ste predložili podržavam.

  • Ja sam odavno uočio 2 velika problema u Skupštini Srbije a to su:

    (1) Preveliki broj stranaka (što patuljastih i/ili što parazitskih). Svi oni su ušli preko raznih najčešće “komercijalnih koalicija”.
    Preveliki broj stranaka, bez obzira da li su u nekakvim koalicijama ili nastupaju samostalno, ne doprinosi bržem i efikasnijem radu
    Skupštine. Moje rešenje: zakonom zabraniti pravljenje predizbornih koalicija. Postizborne koalicije su neka druga priča i mogu imati
    pozitivan efekat na brzinu i kvalitet rada Skupštine.

    (2) Preveliki broj poslanika (250 ?) što takođe ne doprinosi brzini i efikasnosti rada Skupštine. Problem je i pojava što se posle izbora neki od
    poslanika “odmetnu” ili od koalicije ili od matične stranke i izigravaju nekakve “slobodne strelce” čiji je konačni cilj je trgovina
    glasovima isključivo radi ličnih interesa. Za ovaj “dvokomponentni” problem (preveliki broj poslanika i trgovina glasovima) postoje 2
    efikasna rešenja. Prvo je – broj poslanika treba da bude jednak broju opština (čime se postiže ravnomerna teritorijalna zastupljenost) a
    drugi – mandati pripadaju strankama a ne pojedincima. Mandat može da pripadne pojedincu samo se ako se kandidovao samostalno ili
    ispred grupe građana.

  • a sta mislite o predlogu da glasanje bude obavezno. Ko ne glasa, da ne moze da dobije pasos ili da mu se poveca porez na imovinu?
    a sta mislite da se napravi mehanizam da se zaustavi unapred moguc scenario, o cemu je pisao Kurir, da se u biracke spiskove ubaci novih 150.000 ljudi. To moze lako da se uradi, npr. da nemas pravo glasa 2 godine nakon promene prebivalista.

    Valjalo bi uraditi monitoring birackih spiskova … sad oko BG izbora.

  • Dok se ne uvede elektronsko glasanje predlazem sledece:
    1) Na svakom glasackom listicu treba da postoji jedinstevni serijski broj listica.
    2) Posle izbora treba da se objavi spisak serijskih brojeva vazecih listica sa zaokruzenim glasom. Ovime se zadrzava pravo anonimnosti.

    Sa ovom izmenom svako ce moci da proveri da je njegov glas pravilno izbrojan, tako sto zapise, ili uslika telefonom serijski broj svog listica.
    Svako ce moci da prebroji online glasove za svakog kandidata, a da se i dalje zadrzi anonimnost.

    Ovime se ne sprecava da neka partija doda odredjen broj listica, mada verujem da bi u tom slucaju serijski brojevi tih listica isli nekim redom pa bi se statisticki moglo proveriti da li je neko dodao recimo 1000 listica odjednom.

    Takodje podrzavam da se uvedu kazne za ljude koji ne glasaju, to neke evropske zemlje odavno imaju.
    Recimo 5% od godisnjeg prihoda, ne bih uvodio fiksne kazne jer je raspon izmedju bogatih i siromasnih preveliki.
    Plus recimo pasos i/ili vozacka se oduzima dok se ne plati kazna.

  • Poštovani g-dine Pavlović, kada je u pitanju Vaš predlog pod rednim brojem 4. obaveštavam Vas da je Ustavnom sudu Srbije u januaru 2017. podneta inicijativa za ocenu ustavnosti stava 2. člana 47. Zakona o izboru narodnih poslanika.

  • Predlog za promenu izbornih pravila:
    1. Izlazak na izbore je obavezan, kazna za neizlazak 50 evra
    2. Na svakom glasackom listicu mora postojati opcija NIKO
    3. Stolice koje osvoji NIKO popuniti tako sto ce kompjuter generisati slucajne JMBG brojeve
    4. Ako NIKO osvoji preko 50% onda nijedno ime sa izbornih lista ne sme da se pojavi ponovo sledecih 10 godina.
    Ovo moze biti lagani prelaz ka direktnoj demokratiji posto su politicke stranke obicne lopovske bande, a i istorijski su prevazidjene kao model iz 19 veka.