Сви грађани који су по било ком основу боравили у Привредном суду у Београду у време ванредне ситуације, имају право да туже овај суд и захтевају накнаду штете због повреде права из члана 8 Европске конвенције.
Ово из разлога што је председник суда Јован Јовановић донео наредбу којом је судску стражу овластио да на грађанима врше прегледе (мерењем телесне температуре) и прикупљају податке о здравственом стању што иначе по закону могу вршити само стручна лица, лекари, али и даље од тога, овластио је судску стражу да принудно дезинфикује грађане прскањем по телу непознатом течношћу, што је апсолутно недопуштено задирање у право на приватност, али и у право на физички интегритет грађана.
После овога, не треба да нас зачуди и ако се судској стражи доделе одбране по службеној дужности. Јер, ако могу да пружају здравствену заштиту и да прикупљају податке о здравственом стању људи, зашто не би могли да буду и адвокати?
Што, с обзиром на то колико се председник суда који решава милионске предмете разуме у људска права и колико поштује препоруке СЕ о поштовању људских права у доба короне, ово уопште није незамислив сценарио.
Војин Биљић
народни посланик, адвокат и потпредседник ДЈБ
Прочитајте још и:
Казне иживљавања власти над грађанима у ванредном стању су ненаплативе
Код фризера нормално, а у Скупштину у скафандеру
Коментариши