Autorski tekst Obrazovanje

Kupovina udžbenika je pravi podvig

Početak školske godine većina roditelja u Srbiji dočekuje sa zebnjom i pitanjem – kako i sa kojim novcem pripremiti jednog ili više školaraca za novu školsku godinu. U Srbiji, gde veliki broj stanovnika živi od minimalca i gde svaki treći radnik sanja prosečnu platu koja prema Republičkom zavodu za statistiku iznosi 49.238 dinara, to predstavlja pravi podvig.

Tržište udžbenika je visokoprofitalan biznis. To je dovelo do velikog broja izdavača. U Srbiji trenutno postoji 79 licenciranih izdavača od kojih 11 sa licencom za sve nivoe obrazovanja, a 68 sa licencom za pojedine nivoe i oblasti obrazovanja.

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja objavilo je konačnu listu udžbenika za osnovnu školu. Radi se o prijavljenim udžbeničkim kompletima na Javnom konkursu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Ove godine za predmet srpski jezik prijavljeno je 14 kompleta, za matematiku 10, za predmet Svet oko nas 9, Likovnu kulturu 6, Muzičku kulturu 10 i Fizičko vaspitanje jedan komplet. Za nastavu srpskog jezika u osnovnoj školi na tržištu postoji čak 52 različita bukvara, čitanki i knjiga.

Opravdanje za ovoliki broj udžbenika ne postoji. Bilo bi dobro kada bi razvoj nauke bio takav da postoji potreba da se nova naučna dostignuća svake godine unose u udžbenike, ali nije tako. Moglo bi se očekivati da zbog tolike konkurencije cena udžbenika bude niža ali, na žalost, to nije slučaj.

Majka sam dva školarca. Mlađe dete može da nasledi od starijeg obuću i odeću, ali udžbenike ne može. Za komplet udžbenika za 5. razred potrebno je izdvojiti 13.122, 90 dinara, a za sedmi 15.885,90 din. Ove cifre nisu konačne. Za ranac, pernicu, flomastere, bojice, sveske, blokove, vežbanke, opremu za fizičko i ostale potrepštine, potrebno je izdvojiti još desetak hiljada dinara.

Kao prosvetni radnik svesna sam činjenice da je za nastavni proces kvalitetan udžbenik veoma bitan, ali ne odobravam veliki broj potrebnih udžbenika za jedan predmet. To je posebno slučaj kod predmeta srpski jezik gde učenici nižih razredna svakodnevno u školu nose četiri udžbenika.

I ovog septembra radost zbog škole zamenjena je strepnjom i brigom. Još samo da neko u vlasti prihvati realnost i prestane da školstvo u Srbiji naziva – besplatnim.

 

Sanja Majdak
Članica OO Palilula DJB

 

Povezani tekstovi:

Sanja Majdak – Biografija
Obrazovanje na rate
Obrazovanje je pravo deteta

 

Dosta je bilo

Komentari

Klikni ovde da postaviš komentar

  • Jako je tesko danas biti roditelj djaka i studenta sa finansijske strane. Udzbenici, pribor, majice, gradski ili prigradski prevoz, uzina i jos neka vod-sok kada je vrucina i dugo se ostaje… Bas veliki trosak. Plus ako je aktivan u nekom sportskom, kulturnom, rekreativnom, drustvu sve se placa. Neki studenti jos moraju davati za skolarine i takse. Neizdrzivo!

    Uvek su se kod nas i kupovali udzbenici.

  • Moje dete polazi u sedmi razred osnovne škole u Torontu. Još čekam kada ću potrošiti prvi dolar. Knjige, sveske i olovke deca dobijaju u školi.

  • Zar ovaj konkurs nije završen prošle godine i zar knjige nisu izabrane za period od tri školske godine? O kakvoj konačnoj listi govorite kad je ona formirana još prošle godine.Ako je u međuvremenu nešto promenjeno,onda molim Vas objavite o čemu se radi.