VIDEO Образовање Скупштина

Предлажемо измене закона о високом образовању које враћају аутономију универзитету

Доста је било је поднео Скупштини Србије закон о високом образовању, којим се учвршћује аутономија универзитета нарушена новим законом о високом образовању усвојеном у септембру 2017. године.

Нашим предлогом дерогирају се одредбе којима министар просвете и влада имају пресудан утицај на састав Националног савета за високо образовање, као и његова овлашћења у процесу акредитације високошколских установа.

Новим Законом о високом образовању, усвојеном у нелегалном скупштинском поступку у септембру 2017. год. смањена је аутономија универзитета, јер је смањен број чланова Национаног савета које аутономно бира универзитет. Осим тога, Савет је под већим утицајем министра просвете, који фактички сада има доминантну улогу како у постављању чланова Савета, тако и у систему акредитације високошколских установа. Ово ће омогућити политички карактер  акредитације високошколских установа, што ће снизити квалитет високог школства у Србији.

У нашој верзији закона предлажемо повраћај стања које је постојало пре септембра 2017. године, одн. поново успостављање образовних институција из закона из 2005. године.

Нашим предлогом, мењају се или бришу чланови 11-23, који се односе на Национални савет за високо образовање, Национално акредитационо тело, његов управни одбор и директора. Уместо тога, предлажемо да већину чланова Националног савета бира универзитет, те да он, као и пре, именује комисију за акредитацију високошколских установа.

Документи:

3699-17

Доста је било

Коментари

Кликни овде да поставиш коментар

  • Mislim da bi o ovako vaznoj temi morala da se otvori ozbiljna diskusija, javna rasprava.
    Zakon o visokom obrazovanju je kljucan.
    I novi i stari zakon nisu bas najbolji. Potrebna je temeljna promena.
    Ono sto Zakon treba da obezbedi je:
    -obrazovanje kadrova koji su potrebni privredi RS
    – smanjenj odliva mozgova
    – transparentno vrednovanje uspeha studenata
    – dostupan istrazivacki rad (ili specijalizacije)

    To je nesto o cemu se mora detaljno razgovarati i pozivam DJB da povremeno otvara diskusije (makar i online) koje bi imale za cilj formiranje odgovarajuceg predloga zakona.

    Dugo nisam bio na sajtu i moram da pohvalim onoga ko brine da deo sajta za ostavljanje komentara radi bolje nego ranije…

  • Ne znam trebalo bi jacu javnu raspravu o tome. Ni zakon iz 2005 nije bio dobar bilo je dosta plagijata, izbacivanja zbog nedopadanja dekanu, nerazumno visokih skolarina, univerziteta na poljani, nerazumno snizenih standarda, nepostojanje integrisanog univerziteta, politickih pritisaka, nemestenih konkursa…
    Ovi svi zakoni 2017 su politizacija univerziteta. Nista ne valjaju i nista ne reformisu.

    Umesto toga treba nam integrisan univerzitet, javni konkrs za rektora, veca kontrola drustva, ukidanje zvanja asistent, finansijska kontrola inspekcijom, ukidanje namestenih konkursa za izbor u zvanje,ono sve sto predlazu Srbijanka turajlic i Dusan Teodorovic vecinom.

    Treba biti i protiv zakona o dualnom obrazovanju koji je eksplatacija dece klasicna.