VIDEO Policija Saopštenje Skupština Unutrašnji poslovi

(Video) Ministre Stefanoviću, zna li se posle 10 meseci ko je upao u stan novinarke Dragane Pećo?

Deset meseci je prošlo od kada je obijen stan novinarke KRIK-a Dragane Pećo, a istraga, po svemu sudeći, nije ni pokrenuta. Ni u jednom tužilaštvu nije potvrđeno da je istraga pokrenuta i novinare KRIK-a upućuju na policiju. Međutim, MUP ne odgovara na zvanična pitanja upućena imejlom, a na usmena ne daju odgovor.

Informaciju o tome gde je slučaj i da li iko radi na njemu pokušali su da dobiju i od tužioca Zorina Zogovića koji je kontakt tačka Radne grupe za bezbednost novinara. On ih je uputio na nadležno tužilaštvo rekavši da nema informacije o tome u kom tužilaštvu se vodi postupak.

Narodna poslanica Ana Stevanović uputila je pitanje u Skupštini Srbije ministru policije Nebojši Stefanoviću, a u vezi celog slučaja napada na novinarku.

– Zbog svega navedenog, još jednom ponavljam svoje pitanje upućeno ministru unutrašnjih poslova Nebojši Stefanoviću, dokle je policija stigla u rasvetljavanju ovog slučaja i kako je moguće da se deset meseci od upada u stan novinarke Dragane Pećo, istraga nije pomerila s mrtve tačke, pitala je poslanica Stevanović.

Podsetimo, stan novinarke KRIK-a obijen je i ispreturan u julu 2017. godine, ali iz njega ništa nije ukradeno – čak ni laptop i telefon koji su stajali na vidnom mestu.

Ministar policije Nebojša Stefanović je nekoliko dana nakon događaja rekao da „policija čini sve kako bi se potpuno razrešio slučaj“ i dodao da su policiji poznate dve grupe koje „operišu“ u tom kraju. „Ko god da je počinilac, moraće da odgovara“, rekao je ministar u septembru dodajući da je saslušano više osoba u vezi sa tim slučajem.
Deset meseci kasnije, međutim, slučaj nije ni u jednom tužilaštvu i nije poznato da li je išta urađeno kako bi se otkrili počinioci.
Slučaj novinarke KRIK-a nije usamljen, na šta podsećaju domaće i strane organizacije.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) često podseća da se slučajevi napada na novinare ne rešavaju duže od decenije. Prema njihovoj evidenciji od 2014. godine u Srbiji su zabeležena 143 slučaja napada na novinare.
Međunarodna organizacija „Reporteri bez granica“ istakla je u poslednjem izveštaju da novinari u Srbiji nisu bezbedni jer brojni napadi na njih nisu istraženi niti sankcionisani.
U izveštaju o ljudskim pravima za prethodnu godinu, Stejt department navodi da su novinari i mediji u Srbiji tokom 2017. godine bili žrtve zastrašivanja, fizičkih napada, ali i medijskih kampanja provladinih medija.

Dosta je bilo

Komentariši

Klikni ovde da postaviš komentar