Autorski tekst Beograd Privreda Saobraćaj

Kako sačuvati Ikarus na Novom Beogradu

Aktuelna gradska vlast ostvaruje izuzetne uspehe i nesagledive domete jedino kad uništava i upropaštava Beograd. Nova meta njihovog varvarskog pohoda je upravna zgrada prve srpske fabrike Aviona ‘’Ikarus’’ izgrađena pre gotovo osamdeset godina, koja je preživela čak i bombardovanje tokom Drugog svetskog rata. Po svemu sudeći, teško da će preživeti aktuelnu naprednjačku vlast.

Fabrika Ikarus bila je rasadnik srpske vazduhopolovne industrije i tokom svog rada proizvela je preko hiljadu letelica i bila je naša najmodernija fabrika tog vremena koja je prva uvela proizvodnju letelica metalne konstrukcije.

Ova zgrada predstavlja nezamenjiv spomenik za srpsku vazduhoplovnu industriju i ima neprocenjivu istorijsku i umetničku vrednost ne samo za ovaj deo grada, već i za celu državu. Izgrađena je u art-deko stilu i predstavlja jedinu očuvanu zgradu u tom stilu na Novom Beogradu. Na sreću, sačuvano je originalno mermerno stepenište, hodnici, plafoni, deo parketa i drvenih ukrasa. Posebna zanimljivost je ta da se zgrada nalazi u udubljenju koje predstavlja prvobitnu visinu Novog Beograda pre nasipanja zemlje i kasnije izgradnje.

Brojne nezakonite radnje su u vezi s predstojećim rušenjem. Naslednici Dimitrija Konjovića, inicijalnog vlasnika fabrike i čoveka koji je podigao Upravnu zgradu koja mu je nakon Drugog svetskog rata oduzeta, a potom nacionalizovana, pokrenuli su postupak restitucije koji nikad nije sproveden do kraja. Uprkos postupku restitucije, zgrada je prodata zbog građevinskog zemljišta koje je najvredniji resurs, a novi vlasnici su odlučili da na tom zemljištu izgrade izgrade novi objekat.

Apelujemo da se ova zgrada sačuva i pod hitno stavi pod zaštitu Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture i da se zaustavi sumanuta zamisao njenog rušenja. Pozivamo i dr Aleksandra Šapića, predsednika opštine Novi Beograd za se lično založi za sprečavanje rušenja jedne od najstarijih sačuvanih grada na teritoriji opštine Novi Beograd i time pokaže svoju brigu za očuvanje kulturnog i arhitektonskog nasleđa. Samoj zgradi nakon očuvanja moguće je naći i drugu namenu. Objekat takve izuzetne arhitektonske i kulturne vrednosti zaslužuje da postane svojevrstan muzej i spomenik nekadašnjoj vazduhoplovnoj industriji naše zemlje, kao i svim onim ljudima čijim naporima je ona dosegla najviše domete u svojoj istoriji.

Dr Ana Stevanović, narodna poslanica u Narodnoj skupštini Republike Srbije

Komentariši

Klikni ovde da postaviš komentar