Bezbednost Vojvodina Državna uprava

Gde ima dima ima i vatre

Nekada, u Novom Sadu se vatromet mogao videti samo za vreme novogodišnjih i božićnih praznika.

Ne tako davno, vatromet se počeo pojavljivati i na svadbenim veseljima, rođendanskim proslavama, krštenjima, svečanim otvaranjima i sličnim poslovnim svečanostima.

U poslednje vreme, vatromet je postao gotovo svakodnevna pojava. Nema vikenda, a sve češće ni radnog dana da se, sa neke strane, ne vidi vatromet. Pri tom, više nije neobično da se vatrometi ispaljuju i u gusto naseljenim delovima Grada.

Da li je u pitanju dečija (tinejdžerska) igra, moda, prestiž ili nešto treće nemoguće je pouzdano odgovoriti, ali je svakome jasno da vatromet nije apsolutno bezbedna stvar i da, usled neadekvatnog rukovanja, može doći do ozbiljnih povreda, materijalne štete i sličnih neženjenih ishoda.

Iako je Zakonom o javnom redu i miru paljenje pirotehničkih sredstava kažnjivo, iako u Gradu funkcioniše komunalna milicija, jasno je da se upotreba vatrometa (i ostalih pirotehničkih sredstava) progresivno širi i da nosioci vlasti nisu u stanju to da zaustave.

Ono što najviše brine, a što ima status javne tajne,  je sumnja da je korišćenje vatrometa jedan od načina komunikacije organizovanih kriminalnih grupa.

Da li je to istina?

Da li, ukoliko je to istina, učestalost i sve veći broj mesta odakle se na ovaj način poruke upućuju i razmenjuju znači da je Novi Sad tačka u kojoj se ukrštaju interesi različitih grupa?

Da li, ukoliko je to istina, postoje procene rizika po živote i imovinu Novosađana?

Da li, ukoliko je to istina, policija preduzima bilo šta?

I da li je, ukoliko je to istina, Novi Sad bezbedan grad?

Svesni smo da određene aktivnosti policije ne mogu biti javnog karaktera, ali istovremono smo svedoci skoro pa svakodnevnih medijskih istupa različitih predstavnika vlasti u kojima se iznose mnogobrojne informacije koje se tiču svih mogućih pitanja na temu kriminala: ubistava, šverca narkotika, korupcije, zloupotrebe službenog položaja itd. tako da se o nekakvoj tajnosti rada i postupanja policije u Srbiji, a time i u Novom Sadu, ne može govoriti.

Jesenas je u Gradu bio svojevrstan festival nasilja u različitim oblicima: oštećenja javne svojine, ubistva, otmice, demoliranje stranačkih prostorija, bušenja guma, paljenja automobila, manjih ili većih sukoba na protestima a pre godinu dana uhapšen je i bivši načelnik PU Novi Sad Milorad Šušnjić…

Novosađani se ne osećaju bezbedno u svom Gradu, to je istina sa kojom se moramo suočiti. Vlast ne daje nikakv povod da se osećaj bebednosti podigne na prihvatljiv nivo.

Do promene mora doći, bolje pre nego kasnije.

 

Pokret „Dosta je bilo“

Gradski odbor Novi Sad

O autoru

Komentariši

Klikni ovde da postaviš komentar